|
|
|
|
Permission to present the following which was
received from IntelNews. Those wishing to do any subsequent dissemination
beyond private use in print or electronic form must first request and
receive permission from Intelnews at intelnews@gluk.apc.org. Thank you.
3/27/94 first-round winners in Ukraine's parliamentary election,
per IntelNews report:
Deputies Elected in the First Round Of Voting
Name Oblast/District # Affiliation/Party
Volodymyr Lanoviy Kyiv City/17 ex-Economics Minister
Serhiy Holovatiy Kyiv City/NA Rukh
Volodymyr Kravchuk Kyiv Oblast/215 Collective Farm Head
Anatoliy Danilenko Kyiv Oblast/221 Collective Farm Head
Valeriy Horbatov Crimean Rep./37 Agriculture Mogul
Oleksandr Skipalskiy Volyn/66 Counterintelligence Chief
Yevhen Chulakov Dnipropetrovsk/99 Peasant Party
Vladimir Cherepkov Donetsk/117 Socialist Party
George Vyshnevetsky Donetsk/120 Communist Party
Kostiantin Okhremenko Donetsk/123 Communist Party
Alexei Shevkhovtsov Donetsk/128
Anatoliy Hunov Donetsk/130 entrepreneur
Yevhen Scherban Donetsk/148 entrepreneur
Petro Symonenko Donetsk/150 Communist Party Chief
Yuriy Spizhenko Zhytomyr/195 Health Minister
Orest Klympush TransCarpathia/172 Transport Minister
Viacheslav Bielskiy Zaporizhia/189 Collective Farm Head
Volodymyr Pylypchuk Ivano-Frankivsk/196 Economic Reform Head
Volovymyr Muliava I-Frankivsk/197 Democratic Party
Pavlo Movchan I-Frankivsk/198 Rukh
Stepan Volkovetskiy I-Frankivsk/199 Democratic Party
Roman Krutsyk I-Frankivsk/202 Congress of Nationalists
Yevhen Proniuk I-Frankivsk/205 Republican Party
Valentin Yeskov Luhansk/241 Communist Party
Anatoliy Levchenko Luhansk/243 Communist Party
Oleksiy Dmytrenko Luhansk/244 entrepreneur
Viktor Tsybenko Luhansk/249 Communist Party
Aleksandr Cherenkov Luhansk/253 Communist Party
Dmytro Petrenko Luhansk/255 Communist Party
Yuriy Donchenko Luhansk/259 Communist Party
Stepan Khmara Lviv/261 Conservative party
Ihor Yukhnovsky Lviv/263 Rukh
Viktor Pynzenyk Lviv/264 Rukh ex-Econ Minister
Les Taniuk Lviv/267 Rukh
Yevhen Zherebetsky Lviv/270 Rukh
Ihor Koliushko Lviv/272 Rukh
Ivan Bilas Lviv/278 Congress of Nationalists
Mykhailo Kosiv Lviv/279 Rukh
Yaroslav Kendsior Lviv/280 Rukh
Mykhailo Miaskovsky Odesa/310 Communist Party
Hryhoriy Omelchenko Poltava/322 Ukrainian Officers Union
Volodymyr Marchenko Sumy/348 Socialist Party
Viacheslav Chornovil Ternopil/357 Rukh Chief
Mykhailo Ratushniy Ternopil/359 Congress of Nationalists
Yuriy Tima Ternopil/365 Ukrainian National Assembly
George Philipchuk Chernivtsi/437 Rukh
Ivan Pliushch Chernihiv/445 Current Parliament Speaker
Leonid Kuchma Chernihiv/448IBR Chief, ex-Prime Minister,
DEPUTIES ELECTED IN THE SECOND ROUND
OF PARLIAMENTARY VOTING IN UKRAINE
April 3, 1994
Per IntelNews:
NAME Oblast/District# Affiliation/Party
Volodymyr Shcherban Donetsk/107 entrepreneur
Heorhiy Mozer Zhytomyr/154 entrepreneur/CPU
Adam Chikal Zhytomyr/156 military
Volodymdyr Yatsenko Zhytomyr/157 incumbent
Valentyna Semeniuk Zhytomyr/159 gov. official
Serhiy Mosiychuk Zhytomyr/ 160 collective farm director Hyrhoriy
Sydorenko Zhytomyr/162 entrepreneur
Mykola Rudchenko Zhytomyr/163 regional presidential rep.
Viktor Kalnyk Zhytomyr/164 Econ. Deputy Minister
Vasyl Kostyskky I-Frankivsk/195
Oleksandr Moroz Kyiv/223 Socialist Party Chair
Bohdan Boyko Ternopil/360 Rukh, incumbent
Petro Didyk Kharkiv/380 Izium City Council Chair
Oleksandr Chupakhin Kharkiv/381 Socialist Party
Mykola Bychenko Kharkiv/382 CPU
Viktor Suslov Kharkiv/383 Prime Minster Advisor
Volod. Pustovytovsky Kharkiv/384 CPU/Factory director
Bronislav Raykovskiy Kharkiv/385 CPU/lawyer
Vladlen Karasyk Kharkiv/387 entrepaneur/incumbent
Anatoliy Kosolapov Kharkiv/388 agriculture firm director
Oleksandr Bandurka Kharkiv/390 incumbent
Oleksiy Berezhnyk Kharkiv/391 CPU
Oleksandr Kudrevych Kharkiv/392 collective farm director
Vasil Ivanov Kharkiv/393 CPU
Valentina Hoshovska Kharkiv/386 deputy region pres. rep.
Volodymyr Bortniy Khmelnytsk/413 incumbent
Viktor Royenko Cherkasy/423 collective farm director
Yuriy Karasyk Cherkasy/427 Agriculture Minister
DEPUTIES ELECTED IN 7/24/94 THIRD ROUND ELECTIONS
Per IntelNews:
Name Oblast/District# Affiliation/Party
Henadiy Vasiliev Donetsk/109 Public prosecutor
Vadim Hetman Cherkasy/426 Currency Exchange Chief
Viktor Gladush Dnipropetrovsk/92 Foreign Affairs Ministry
Volodymir Egudin Crimean Rep./260 Economic Revival (Crimea)
Yuliy Ioffe Luhansk/248 Non-Partisan
Oleksandr Yemets Lviv City/260 Democratic Rebirth
Ivan Kostruba Zhitomir/166 Zhitomir oblast Admin.
Yuriy Kruk Odesa/305 Non-Partisan
Ivan Kostruba Dnipropetrovsk/105 Non-Partisan
Ivan Magda Dnipropetrovsk/98 Non-Partisan
Sergiy Melnik Zhitomir/161 Farming Expert
Valentin Nedrihaylo Donetsk/152 Internal Affairs Ministry
Petro Ovcharenko Dnipropetrovsk/73 Non-Partisan
Viktor Semenchuk Khmelnitskiy/145 Non-Partisan
Volod. Seminozhenko Kharkiv/366 Physicist
Viacheslav Tiutin Dnipropetrovsk/74 Labor Party
Viktor Shevchenko Donetsk/50 Non-Partisan
Anatoliy Yuhimchuk Vinnitsia/50 Non-Partisan
Ivan Yamkoviy Vinnitsia/60 Non-Partisan
Stanislav Yianko Donetsk/139 Non-Partisan
DEPUTIES ELECTED ON NOVEMBER 20TH, 1994
per Intelnews
Name Oblast/District# Affiliation/Party
Yuriy Orobets Kyiv district #15 Republican
Oleksandr Chubatenko Kyiv district #7 non-partisan
Albert Zhumakhin Crimea #24 Communist
Anatoliy Rahanskiy Crimea #30 non-partisan
Levko Lukianenko Volyn oblast #68 non-partisan
Vadym Lytvyn Dnipropetrovsk #79 non-partisan
Bohdan Horyn Ternopil oblast #356 Republican
Volodymyr Pekhota Kharkiv oblast #374 non-partisan
Vasyl Yevtukhov Chernihiv oblast non-partisan
| Top of page |
|